Kendama

Nenavadna lesena palica z veliko barvno žogo na vrvici v trgovini pritegne veliko radovednih pogledov – zato smo se odločili, da vam mistično igračo, ki so je nekoč imenovali za igro sonca in meseca, nekoliko bolj podrobno predstavimo v spodnjem zapisu.

Kendama je lesena igrača, pri kateri lovimo žogo, privezano na vrvico, v male čašice na palici. Je rekvizit, ki izvrstno krepi koordinacijo oči in rok, ravnotežje in reflekse, poleg tega pa se z njo dobro razgibamo. Danes kendamo igra mlado in staro, saj je zelo lahko osvojiti osnovne trike, nato pa ponuja kopico različnih tehnik, s katerimi vam zlepa ne bo postalo dolgčas.

Pravijo, da je Kendama japonska igrača, vendar to ni čisto točno, saj so jo na otok vzhajajočega sonca pripeljali Francozi okrog leta 1770. Sprva so jo uporabljali mornarji kot pivsko igro – za vsak spodletel poskus so morali po grlu zvrniti šilce žganja. Predstavljamo si, da so bili tega veseli predvsem lokalni krčmarji v pristanišču.

Približno 100 let kasneje  jo je ministrstvo za šolstvo vpisalo v obvezni del učnega načrta in kar naenkrat je kendama postala vseprisotna, po drugi svetovni vojni so jo prodajali celo v vsaki trafiki in prodajalni bombonov.  V tistem času je žoga na kendami postala barvita in dobila pološčen izgled, saj je bila na ta način bolj privlačna za nakup.

Da bi razumeli njeno ime, si moramo ogledati, kako je sestavljena. Njeni glavna dela sta ken (držalo) in tama (žoga), povezuje pa ju ito (vrvica). Žogo lahko lovimo v eno od treh čašic, od katerih je ena velika, druga majhna, tretja pa se nahaja na spodnjem delu držala. Žogica ima tudi luknjo, držalo pa konico, s katero lahko žogo poskusimo prebosti, kar sprva izgleda presneto težko, vendar vam bo uspelo že v prvih 15 minutah – nato pa boste od evforičnega navdušenja vse skupaj spustili iz rok in začeli dirjati naokrog.

Posebnost tega žonglerskega rekvizita je kopica tehnik, na katerega lahko kendamo uporabljamo. Kendamo lahko držimo na 7 različnih načinov, kar pomeni, da se lahko naučimo več kot 100 različnih trikov. Med drugim lahko kendamo držite tudi za žogo in naokrog vrtite držalo, kar je še posebej zabavna tehnika, saj držalo funkcionira kot majhno letalo, s katerim želite pristati na žogi. Če kendamo primete za vrvico, deluje podobno kot poi, žonglerski rekvizit pri katerem vrtite okrog telesa utež na vrvici. Za nekoliko bolj napredne, lahko vrvico na kendami tudi odstranite in si privoščite veliko bolj drzne trike, pri katerem žogo mečete visoko v zrak.

Francoska aristokracija je bila prepričana, da je obvladanje bilbouqeta, kot se je rekvizit imenoval v izvirniku, pokazatelj inteligence, zato se je pojavljala celo v mnogih znanih uprizoritvah dramskih del. No, razen nesrečnega Henrya III, za katerega so vsi že tako govorili, da je zmešan, nato pa je še hodil po dvoru in lovil žogo na čudno leseno palico. Nesrečni plemič je imel to nesrečo, da je živel pred svojim časom, saj je bilboquet zlato dobo razvoja doživel šele 200 let za njim, v času Luisa XV.

Za inteligenco ne bomo preveč obljubljali, vemo pa, da kendama krepi koordinacijo rok in oči, ter je odlična tudi za povečanje zbranosti. Kendamo si lahko ogledate v naši spletni trgovini ali pa nas pridite obiskat in se v lovljenju preizkusite tudi sami!

 

Gregor


Preberi še kaj zanimivega

Dodaj odgovor